A parabénről ma már szinte mindenki tudja, hogy kerülendő. De mi az a parabén? És miért van a csecsemőknek szánt fürdetőkrémben? Ezt a kérdést jártuk körül.
A parabének elnevezés nem más mint egy gyűjtőfogalom. Számos anyag tartozik ide (a hozzá kapcsolódó szénlánc hosszától függően: metil-, etil-, propil-parabén, stb) melyek közös tülajdonsága, hogy élelmiszerek, kozmetikumok tartósítására használják őket!
A parabénekkel kapcsolatban számos vizsgálat zajlott az elmúlt években. Felismerték többek között, hogy hasonlóságot mutatnak a női nemi hormonokkal.
- Emiatt akár hormonszerű hatásokat válthatnak ki, főleg lányoknál és különösen a legkisebb korosztály esetén. A hormonális mellékhatások tekintetében leginkább aggályosnak az propil-, és butil-parabének használatát tartják.
- Egyes kutatások összefüggést véltek felfedezni a parabéntartalmú dezodorok és a mellrák kialakulása között is, ez azonban nem nyert egyértelmű bizonyítást.
- A kozmetikumokban gyakran használt emelett a metil-parabén is, mely a bőröregedés miatt aggályos. Kimutatták, hogy a metil-parabén a napsugárzás hatására megváltozva, jelentős oxidatív stresszt jelent a bőr sejtjei számára. Vagyis a napsugárzással karöltve hozzájárul a bőr öregedéséhez.
- Emellett sajnos azt is megállapították, és kutatásokkal igazolták, hogy a kozmetikumokban használt parabének képesek a bőrön át felszívódni, és a szervezetben felhalmozódni. A bőrön keresztüli átjutás képességében a három fent említett molekula közül a metil-parabén jár az élen. Különösen fontos erről megemlékezni csecsemők esetében, mivel az ő bőrük sokkal vékonyabb, és nagyobb felületet jelent a testtömegükhöz képest, ami azt jelenti, hogy esetükben lényegesen nagyobb egy hatóanyag bőrön keresztüli felszívódásának aránya.
- Meg kell emlékeznünk arról is hogy az emberek egy része allergiás a parabénekre. Feltételezhetően összefüggés van az ekcémás bőrtünetek előfordulása és a parabének használata között.
- A felsorolt okok miatt az EU-ban a legveszélyesebb parabének (propil, butil) kozmetikumokban felhasználható koncentrációját jelentősen csökkentették, 3 év alatti gyermekeknek szánt termékekben pedig betiltották a használatukat. Mi a helyzet azonban akkor, ha valaki több parabénnel tartósítósított kozmetikumot használ egyerre, egy időben? Sajnos ezek parabéntartalma bizony összeadódik! Több nagyobb, nevesebb kozmetikai cég felismerte a problémát, és kivonta készítményeiből a parabéneket. Ez azonban sajnos nem minden gyártóra igaz.
A patikában azt tapasztalatom, hogy nagyon sok ember küzd atópiás, ekcémás bőrproblémával. Sokszor látszólag semmilyen oka nincs annak, hogy a bőrtüneteik fellángolnak. Elsősorban az érzékeny, száraz, ekcémára hajlamos bőrűek keresnek valamilyen megoldást, ami kevésbé szárítja és irritálja bőrüket. Ők általában először a tisztálkodáshoz használt hagyományos szappant, és tusfürdőt cserélik le. Azt gondolják, legjobb választás biztosan az amit egy csecsemő is használ. Ezért kérnek krémes, hipoallergén fürdetőt, melyet Unguentum hydrophilicum nonionicum néven ír fel az orvos, de bárki hozzájuthat recept nélkül is. Tehát éppen olyanok használják előszeretettel akiknek a bőre amúgy is érzékenyebb az átlagnál. Ráadásul, a csecsemők bőrfelülete a testtömegükhöz viszonyatva arányaiban is nagyobb mint egy felnőtté, ami a felszívódás mértékét jelentősen megnöveli.
De mi köze a fürdetőkrémnek a parabénekhez?
Az, hogy a fürdetőkrémben található tartósítószer (Solutio conservans) alkotóeleme is egy parabén, méghozzá a metil-parabén. Kérdés az, hogy ez, egy eleve érzékeny bőrű embernek, vajon milyen hatással van a bőrére? Emellett azt is érdemes lenne megnézni, hogy egyébként, más készítmények által mekkora parabén-terhelésnek vannak kitéve? Ez az amit sajnos nem lehet kiszámítani.
A fentiekben írtak miatt döntöttünk úgy, hogy elkészítjük a parabénmentes fürdetőkrémet. Új termékünket hígabbá tettük, és pumpás flakonba csomagoltuk, melynek előnye, hogy nem kell belenyúlni a tégelybe, így higiénikusabban, és praktikusabban -fél kézzel a kisbabát a kezünkben tartva is könnyen- adagolható. Reméljük Ti is hasznosnak találjátok!