Mit tehetünk ellene?
Ki ne ismerné az érzést, mikor szúr, fáj, kapar a torka? De mi is ennek az oka?
Az ok, szájüregben kialakuló gyulladás. A gyulladás kiváltója pedig leggyakrabban valamilyen kórokozó (baktérium, vírus, gomba) elszaporodása. A fájdalom érintheti a garatot, a mandulákat, és egyes esetekben a gégét. Fertőzés emellett a száj nyálkahártyáján máshol is kialakulhat (pl.:afta, szájpenész).
Torokgyulladás (Pharyngitis): Amit mi hétköznapi néven csak toroknak hívunk, az nem más, mint a garatunk (pharynx).
Részei: orrgarat, szájgarat és gégegarat.
Mi is az a torokgyulladás?
A torokgyulladás, vagy szaknyelven garatgyulladás (pharyngitis) a garat nyálkahártyájának fájdalmas gyulladása. Ilyenkor az érintett terület vörössé, vérbővé válik, a nyaki nyirokcsomók megduzzadhatnak, a fertőzést továbbiakban orrdugulás, köhögés, hőmemelkedés, vagy láz kísérheti. Az orrdugulás miatti szájlégzés, sajnos csak ront a helyzeten, és az így kiszáradt nyálkahártya még sérülékenyebbé válik, a kórokozókkal szemben. Ez történik közönséges, náthát okozó vírusok (rhinovírusok) fertőzésekor. Egyéb kórokozók (más vírusok és baktériumok) is okozhatnak gyulladást a szájüregben, sőt a fertőzés akár kevert is lehet, hiszen előfordulhat, hogy a vírusfertőzéstől sérülékennyé vált nyálkahártyán a baktériumok is elszaporodnak.
Gombafertőzés (szájpenész, vagy soor) ritkábban, alakul ki. Főleg fiatal csecsemőkben, legyengült immunrendszerű egyénekben, vagy tartós antibiotikum-kezelés után, esetleg asztmásoknál szteroidos inhalátorok nyomán fordul elő. A jellegzetes fehér lepedék főleg a nyelven, de akár a mandulákon is megjelenhet.
Szemléletesen a szájüreg részei:
Mandulagyulladás (Tonsillitis)
Bizonyos esetekben immunrendszerünk egyik fontos szereplője a garatmandula, is fertőződhet és gyulladásba kerülhet. A mandula fájdalmas, vérbő, piros és duzzadt, mely olykor még a nyelést és a levegővétetl is nehezíti. Kísérheti magas láz, elesettség, étvágytalanság. A mandulagyulladás mindenképpen orvosi felügyeletet igényel, mivel bizonyos esetekben a fertőzést baktérium okozza (pl.:Streptococcus), és ilyenkor a további szövődmények elkerülése érdekében megfelelően megválasztott, megfelelő ideig alkalmazott antibiotikum adása válhat szükségessé.
Gégegyulladás (Laryngitis)
Fájdalmas nehezített nyeléssel járó gyulladás, mely során a hang rekedté válik, vagy egyes esetekben teljesen el is megy. Hátterében szintén vírusok és baktériumok állnak, de bizonyos esetekben okzhatja a hangszalagok túlzott megerőltetése (kiabálás, éneklés) és egyéb tényezők is (allergia, dohányzás, reflux). A fertőzés továbbterjedhet az alsó légutakra is (hörghurut, tüdőgyulladás)
Hogyan, és milyen eszközökkel csillapítható a torokfájás?
1. Fájdalmas, nyelési nehezítettséggel járó torokgyulladásnál kitűnően használhatók, a hagyományos szájon át szedhető fájdalomcsillapítók. Ezek előnye, hogy a fájdalom mellett a lázat és a gyulladást is csökkentik (kivéve paracetamol). További előnyük, hogy hatásuk tartós, akár 4 óráig is eltart, így javítják a közérzetet, és az étvágyat. Fontos felhívni a figyelmet rá, azonban, hogy gyomosav problémával küzdők, kismamák, és véralvadásgátló gyógyszert szedők számára használatuk ellenjavallt.
2. A másik lehetőség a helyi kezelés, valamilyen szájnyálkahártyát fertőtlenítő szer alkalmazása. Gyógyszerformájukat tekintve ezek a készítmények lehetnek szopogatós tabletták, spray-ek, vagy öblögető oldatok. Hatásuk szerint pedig vannak köztük fertőtlenítőt, gyulladáscsökkentőt és helyi érzéstelenítőt illetve ezek kombinációit tartalmazó szerek.
A következő írásban górcső alá veszem a helyileg alkalmazható készítményeket!