Lehet-e az orrcsepptől, orrspraytől is függni? A válasz sajnos: igen!
Függni egy orrcsepptől?
Mikor függőségről beszélünk, az emberek nagy részének a kábítószer az alkohol és a cigaretta jut eszébe. Pedig függőség kialakulhat sok más tényezővel szemben is, ilyenek például a patikában vény nélkül beszerezhető nyálkahártya-lohasztó nazális készítmények.
Az orrnyálkahártya-lohasztó készítmények szerepe
Mikor náthásak vagyunk, az orrunkban megtapadó vírusok, vagy baktériumok gyulladást okoznak a helyi szövetekben. A gyulladás következtében az erek kitágulnak, áteresztőképességük nő, a környező szövetek pedig megduzzadnak, szűkítve ezáltal a beáramló levegő útját. Eredeti szerepe ezeknek a nazális szereknek az, hogy az orrnyálkahártyában lévő ereket összehúzzák, csökkentsék a környező szövetek duzzanatát, és az orrváladék termelődését. Normális körülmények között egy ilyen készítményt maximum 7-10 napig használunk. Ezt követően a nátha egyéb tüneteivel együtt az orrdugulás is el kell, hogy múljon.
Függőség
Az orrcsepp-függőség, szaknyelven rhinitis medicamentosa az érszűkítőt tartalmazó nazális készítmények tartós használata következtében alakul ki. Hozzászokást és függőséget jelent. Amint elmúlik az érszűkítő hatás, azonnal értágulat következik be, ami a gyógyszer újabb használatára ösztönöz. Paradox módon éppen ellentétes eredményt vált ki a gyógyszer. Hiába használjuk a készítményt egyre gyakrabban, az szinte hatástalan, az orrunk még inkább eldugul. Vannak enyhébb esetek is, mint például, mikor valaki este nem tud lefeküdni anélkül, hogy orrsprayt használna, ezért a gyógyszer használata a napi rituálé része lesz.
Az érszűkítő hatás következtében, tartós használat során romlik az érintett terület vérellátása, így előfordulhat az orrnyálkahártya kisebesedése, sőt egyes esetekben sajnos maradandó károsodással is számolni kell.
Ehhez hozzájárul a tartósítószerek nyálkahártyára kifejtett károsító hatása is.
Hogyan lehet leszokni róluk?
A szakirodalom két megoldást említ az orrcsepp-függőség kezelésére:
Az egyik az úgynevezett "cold turkey" , ami a leghatékonyabb és leggyorsabb megoldása a problémának. Azonnali megvonást jelent, ami bizonyos esetekben problémás, mivel a gyógyszer elvonása és a tünetek csökkenése közti idő hosszúnak tűnhet a fellépő kellemetlenségek miatt (orrdugulás, orrfolyás) .
Tipikus példa, mikor valaki csak éjszakára használ rendszeresen orrsprayt. Ilyen esetekben célravezetőbb, kíméletesebb és talán eredményesebb megoldás lehet a folyamatos leszoktatás. El kell mondani, hogy hosszabb folyamatról beszélünk, melynek során a fellépő kellemetlen tüneteket mérsékeljük, olyan készítményekkel, melyek nem tartalmaznak gyógyszeres hatóanyagot. Jó megoldás lehet például a hipertóniás orrsprayre történő váltás, ami nem tartalmaz érszűkítőt, mégis hatékony, mivel ozmotikusan vonja el a vizet a duzzadt nyálkahártyától. Szintén jó alternatívát nyújtanak azok a készítmények melyek a sós (izotóniás) oldat mellett illóolajokat tartalmaznak. Használat során nedvesítik az orrnyálkahártyát, és kellemes hűs érzetet biztosítanak a levegő beáramlásakor, ami nagy mértékben javítja a leszokni vágyók együttműködési hajlamát. Amennyiben nem járunk sikerrel, érdemes orvoshoz fordulni, aki vényköteles készítményt írhat fel (nazális szteroidok) a leszokási folyamat elősegítése érdekében. Emellett természetesen azt is meg kell vizsgálni, hogy nincs-e más szervi oka az orrdugulásnak.
A leszokás tehát - ahogyan más függőségek esetében sem- nem lehetetlen! Bármelyik utat is választjuk, kérjük ki szakember segítségét, és legyünk kitartók!